Tehnicko ronjenje

Skola plivanja perajca





 

U nedelju 10.01.2010. u prostorijama na Banovom Brdu, Steve Todorovića 32 održan je seminar:

 

DEKOMPRESIJA-TEORIJA I PRAKSA

DEKO MODELI, TABLICE, KOMPJUTERI, SOFTVERI, DOF

Sadržaj seminara:

Uvod

Istorijski razvoj (kesoni i td.)

Tablice (nastanak, razvoj, sistemi testiranja i dr.) Haldane, US Navy, Royal Navy, DCIEM, DECO 92-2000, Buehlmann/Hahn/Keller, PADI-RDP, US Navy Max. Liklehood i dr.

Deko modeli: Rastvorenog gasa (Neo-Haldane, Buehlmann), Bubble Modeli (VPM, VPM-CVA, VPM-B/E, RGBM)

Integracija u kompjutere

DOF (Deco on the Fly)

Praktični aspekti i zaključak

Predavač: Mirko Bevenja

Nivo seminara: Srednji do napredni

Min. kategorija: OWD/Nitrox

Max. učesnika: 10

Seminar je "pozvan", pravo učešća imaju samo pozvani (članovi kluba-gosti)

Kako to obično biva ipak smo se okupili u većem broju. Kako nismo želeli nikoga da odbijemo i kako su "last minute" zakazivanja kod nas očigledno uobičajena na kraju se sastala družina od nekih dvadesetak učesnika seminara. Struktura je bila jako šarena i dijapazon znanja i interesovanja širok. Od instruktora asocijacija PADI, CMAS, TDI, do ronilaca od OWD/Nitrox kategorije do iskusnih trimix ronilaca sa sertifikatima iz različitih asocijacija.

Seminarje počeo uvodnom reči, i osvtrom na osnovne pojmove i skraćenice ronjenja, preko zakona fizike i uvoda u fizijologiju. Ovo je trebalo da uspostavi "ravnotežu" za lakše praćenje gradiva koje dolazi.

Istorijski osvrt bio je slikovit i pun podatak i priča o istraživanjima Hopa, Trigera, Berta, Haldana i co.

Zatim su predstavljene karakteristične tablice po izboru predavača, koje su hroniloški poredjane i o čijem se razvoju, primeni, ograničenjima i opasnostima opširno govorilo kroz primere primene.

Posle nekih satipo interesantne priče došlo je i do trenutka kada se trebalo malo više pozabaviti matematikom. Primer je bio Buehlmanov algoritam kao predstavnik algoritama rastopljenog gasa. Kroz nekoliko manje više teških matematičkih formula prikazana je Buehlmannova genijalnos, tj. sposobnost da na matematički način pokuša da prikaže ponašanje tela pod pritiskom. Naoružani setom svih potrebnih formula i znanjem njihove upotrebe, svaki učesnik je bio u stanju da sračuna limite svojih zarona.

Posle dvaipo sata predavanja usledila je zaslužena pauza. Uz osveženje i grickalice učesnici su komentarisali gradivo seminara i razmenjivali iskustva.

Po završetku polučasovne pauze pristupilo se upoznavanju sa "modernijim" algoritmima iz porodice Bubble modela. Detaljno je obradjen VPM model sa svim ekstenzijama i zagrebalo se po površini kompleksne matematike koja prati ove modele. Obradjen je i RGBM model i ukazano je na implementaciju ovog algoritma u moderne ronilačke kompjutere.

Uopšte sledeća oblast je i bila primena i implementacija modela u kompjutere i ronjenje sa njima. Izloženo je mnoštvo "insider" informacija o raznim vrstama kompjutera-modela i njihove prednosti i nedostaci.

Usledilo je predavanje o čuvenom DOF (Deko on the Fly) ili računanju režima ronjenja bez tablica i kompjutera. Kako svi pripadnici Tritonovog tima rone na ovaj način (do sada bez incidenata) dat je dobar uvid u osnovne principe. Krajnji zaključak je da je DOF suviše izvikana tema i da predstavlja samo (jednostavan) model sračunavanja jedne komponente ronjenja i da je pre svega celokupna priprema zarona ono na čemu treba da je težište razgovora.

Na kraju kako je dijapazon ronilačkih znanja i interesovanja na seminaru širok razvila se opšta diskusija o planiranju ronjenja, strateškom odabiru gasova, sistema izrona, back-up gasa, CNS-u i dr.

Kako je interesovanje za seminar (i njegova uspešnost) bilo ogromno Triton planira ponavljanje seminara za sve one koji ovaj put nisu bili u stanju da prisustvuju.

VIŠE O UTISCIMA UČESNIKA MOŽETE PROČITATI OVDE

 
[o nama]  [obuka]  [ekskurzije] [ekspedicije]   [trening]  [decija sekcija perajca]  [podvodna snimanja]  [kontakt]